KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16009063

nr 1600 9063

Julius Granberg

(1859-1936), Sverige

Oljemålning, "Hembygden, när björkarna löfvas, Hyndevadsån". Signerad. Olja på duk, 43x52 cm, yttermått inklusive ram: 57x67 cm

Kondition: färgbortfall, slitage, skador

Julius Granberg, svensk bildkonstnär född 1859, död 1936.

måndag 26 februari 2024
kl 19:52:01

Julius Granberg

Läs mer om Julius Granberg